Druckansicht der Internetadresse:

Colloquium Logicum 2018

Print page

Program

Conference Program in pdf.

Friday September 14th

All events in room H 34, AI Building

13: 30-14: 00

Opening

14: 00-15: 00

Invited Talk: Charlotte Werndl (Salzburg, Austria)

15: 10-16: 10

Invited Talk: Isolde Adler (Leeds, England)

16: 20-17: 05

PhD Colloquium: Anton Freund (Darmstadt)

17: 10-17: 55

PhD Colloquium: Stefan Hoffelner (Muenster, Germany)

18: 00-18: 45

PhD Colloquium: Regula Krapf (Koblenz-Landau)

20:00

Conference Dinner @ "Oskar - The Tavern at the Market"

Address: Maximilianstrasse 33, 95444 Bayreuth


Saturday September 15th

All events, except contributed talks, in room H 34, AI Building

10: 00-11: 00

Invited Talk: Benny Kimelfeld (Haifa, Israel)

11: 30-12: 40

Contributed talks Block 1, Session 1:

Room S 110:

11: 30-11: 50: Kaiser

11: 55-12: 15: Blechschmidt

12: 20-12: 40: Lampert

Contributed talks Block 2, Session 1:

Room S 111:

11: 30-11: 50: Brauße et al.

11: 55-12: 15: Fichtlscherer and Ziegler

12:20-12:40: Brütsch and Thomas

Contributed talks Block 3, Session 1:

Room S 112 :

11:30-11:55: Sarikaya

11:55-12:15: Buldt and Elsby

12:20-12:40: Samonek

Lunch break

14:00-15:00

Invited Talk: Jörg Brendle (Kobe, Japan)

15:15-16:25

Contributed talks Block 1, Session 2:

Room S 110:

15:15-15:35: Passmann

15:40-16:00: Galeotti

Contributed talks Block 2, Session 2:

Room S 111 :

15:15-15:35: Schurz

15:40-16:00: Schuster

Contributed talks Block 3, Session 2:

Room S 112 :

15:15-15:35: Marra and Klein

15:40-16:00: Fisseni

16:05-16:25: Klein and Rendsvig

16:45-17:45

Invited Talk: Laura Fontanella (Marseille, France)

18:00-19:30

Mitgliederversammlung DVMLG


Sunday September 16th

All events, except contributed talks, in room H 34, AI Building

9:45-10:45

Invited Talk: Sara Negri (Helsinki, Finland)

11:00-12:10

Contributed talks Block 1, Session 3:

Room S 110:

11:00-11:20: Khomskii

11:25-11:45: Wohofsky

11:50-12:10: Pascucci

Contributed talks Block 2, Session 3:

Room S 111 :

11:00-11:20: Sanders and Norman

11:25-11:45: Frochaux and Heimberg

11:50-12:10: Klein and Strüngmann

Contributed talks Block 3, Session 3:

Room S 112 :

11:00-11:20: Puncochar

11:25-11:45: Klein and Van De Putte

11:50-12:10: Vestrucci

Lunch break

13:30-14:15

PhD Colloquium: Antoine Mottet (Dresden)

14:20-15:05

PhD Colloquium: Florian Steinberg

15:15-16:15

Invited Talk: Douglas Cenzer (Gainesville FL, U.S.A.)


List of Contributed Talks (by Blocks and Sessions):

Block 1:

Session 1 (Saturday, 11:30-12:40):

11:30-11:30 Tobias Kaiser (Passau, Germany):

Logarithms, constructible functions and integration on non-archimedean models of the theory of the real field with restricted analytic functions with value group of finite archimedean rank.

11:55-12:15: Ingo Blechschmidt (Augsburg):

New reduction techniques in commutative algebra driven by logical methods.

12:20-12:40: Timm Lampert (Berlin):

Turing's Fallacy of Substitution

Session 2: (Saturday, 15:15-16:00):

15:15-15:35: Robert Passmann (Amsterdam, The Netherlands):

The Propositional Logic of Models of Set Theory

15:40-16:00: Lorenzo Galeotti (Hamburg, Amsterdam):

The Bolzano-Weierstraß Theorem in Generalised Analysis

Session 3: (Sunday, 11:00-12:10)

11:00-11:20: Yurii Khomskii (Hamburg):

Symbiosis and Upwards Reflection

11:25-11:45: Wolfgang Wohofsky (Kiel):

A Sacks amoeba forcing preserving distributivity of P(omega) / finite

11:50-12:10: Matteo Pascucci (Slovak Academy of Sciences, Bratislava):

Cohesiveness in canonical models

Block 2:

Session 1 (Saturday, 11:30-12:40):

11:30-11:30: Franz Brauße (Trier), Pieter Collins (Maastricht, The Netherlands), Michal Konecný (Birmingham, United Kingdom), Gyesik Lee (Hankyong, South Korea), Norbert Th. Müller (Trier), Eike Neumann (Birmingham, United Kingdom), Sewon Park (Daejeon, South Korea), Norbert Preining (Ishikawa, Japan), Martin Ziegler (Daejeon, South Korea):

Semantics, Logic, and Verification of Exact Real Computation

11:55-12:15: Christopher Fichtlscherer (Hamburg), Martin Ziegler (Daejeon, South Korea):

On the Logic of Deterrence

12:20-12:40: Benedikt Brütsch (Aachen), Wolfgang Thomas (Aachen):

Solving Games in the Baire Space

Session 2: (Saturday, 15:15-16:25):

15:15-15:35: Gerhard Schurz (Düsseldorf):

Universal Translatability: A Noncircular Justification of (Classical) Logic

15:40-16:00: Peter Schuster (Verona, Italy), Daniel Wessel (Verona, Italy), Giulio Fellin (Verona, Italy)

On the Jacobson Radical of a Propositional Theory

Session 3: (Sunday, 11:00-12:10)

11:00-11:20: Sam Sanders (München) and Dag Normann (Oslo, Norway)

On the mathematical and foundational significance of the uncountable

11:25-11:45:  André Frochaux (Berlin), Lucas Heimberg (Berlin)

An Optimal Construction for the Barthelmann-Schwentick Normal Form on Classes of Structures of Bounded Degree

11:50-12:10:Dominik Klein (Bamberg & Bayreuth) and Lutz Strüngmann (Mannheim):

On forceable values of Ext(-,W) for certain torsion free groups W


Block 3:

Session 1 (Saturday, 11:30-12:40):

11:30-11:30: Deniz Sarikaya (Hamburg):

Incommensurability and Formalization

11:55-12:15: Bernd Buldt (Fort Wayne IN, U.S.A.), Charlene Elsby (Fort Wayne IN, U.S.A.)

Mathematical Act and Mathematical Existence According to Husserl

12:20-12:40: Aleksandra Samonek (Louvain, Belgium):

What Poincaré's conventional geometry means for anti-exceptionalism of logical calculi

Session 2: (Saturday, 15:15-16:25):

15:15-15:35: Alessandra Marra (Bayreuth) and Dominik Klein (Bamberg & Bayreuth):

A Logic for Enkrasia

15: 40-16: 00: Bernhard Fisseni (Duisburg-Essen, Institut fur Deutsche Sprache):

Perspectives as Frames or Feature Structures

16: 05-16: 25: Dominik Klein and Rasmus K. Rendsvig:

Worlds apart: From Kripke Models to Dynamical Systems

Session 3: (Sunday, 11: 00-12: 35)

11: 00-11: 20: Vit Puncochar (Prague, Czech Republic):

A Relevant Logic of Questions

11: 25-11: 45: Dominik Klein (Bamberg & Bayreuth), Frederik Van De Putte (Bayreuth & Gent, Belgium)

Intersection modalities in neighborhood modal logic

11: 50-12: 10: Andrea Vestrucci (UC Berkeley):

Foundation from Theology


Webmaster: Dr. Soroush Rafiee Rad

Contact